Sam Altman çip teknolojisine yatırım yapmayı planlıyor

OpenAI’nin CEO’su Sam Altman, topladığı fonları kullanarak bir dizi yarı iletken üretim tesisi kurmayı hedefliyor. Bu konuda bilgi sahibi kaynaklara göre, bu planlar 19 Ocak’ta ortaya çıktı. Bloomberg’in raporuna göre, Altman bu tesisleri, yaygın olarak fabrika olarak bilinen çip fabrikasyon tesisleri kurmak için gereken fonları sağlamak amacıyla bir dizi önemli yatırımcı ile görüşmeler yapıyor. Bu girişim, dünya çapında bir çip üretim tesisi ağı oluşturmayı ve önde gelen çip üreticileriyle iş birliği yapmayı içeriyor.

Abu Dabi merkezli G42 ve Japonya’nın SoftBank Grubu, OpenAI ile bu konuda henüz erken aşamada görüşmeler yapıyor. Rapor, ortaklar ve fon sağlayıcıların nihai listesinin henüz tamamlanmadığını belirtiyor. Ekim 2023’ten bu yana OpenAI’nin G42 ile yaptığı görüşmelerin, 8 ila 10 milyar dolar arasında bir fon toplamayı hedeflediği bildiriliyor.

Sam Altman çip teknolojisine yatırım yapmayı planlıyor

Bu tartışmaların güncel durumu belirsizliğini koruyor. Rapor, OpenAI için potansiyel iş birlikçiler olarak Intel, Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi ve Samsung Elektronik’i listeliyor. Bu arada, OpenAI sadece çip yatırımı yapmayı düşünen tek şirket değil. Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, 18 Ocak Perşembe günü, şirketin yeni nesil yapay zeka (AI) modelleri ve ürünleri geliştirmek ve sunmak için özel bilgisayar çiplerine önemli yatırımlar yapmayı planladığını söyledi.

Zuckerberg, Meta’nın teknoloji altyapısını genişleteceğini ve 2024 sonuna kadar Nvidia’dan yaklaşık 350.000 H100 grafik işlemci birimine sahip olmayı planladığını açıkladı.

Altman, Kasım 2023’te şaşırtıcı ve kısa süreli bir ayrılığın ardından OpenAI’ye geri döndüğünde, küresel yarı iletken çip üretimi için fon sağlama çabalarına devam etti. Bloomberg raporuna göre, bu planı Microsoft ile de tartıştı ve Microsoft’un ilgi gösterdiği bildirildi.

CEO’nun yarı iletken çiplere olan ilgisinin yanı sıra, Altman, yapay zekanın geleceğinin, bugün henüz var olmayan ancak iddialı ve belirsiz bir enerji formuna bağlı olabileceğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir