Villasına kaçak yapı dikti, şikayet gelince balyozla yıktı, CHP’den belediye adayı oldu!

  •  HABER7

31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kala CHP, tartışmalarla dolu adaylık sürecini sona erdirdi. CHP yönetimi İstanbul’un 39 ilçesindeki adaylarını tek tek açıkladı. CHP’nin Ümraniye Belediye Başkanlığı için Aykut Erdoğdu’nun ismini açıklaması ise tepki çekti. Erdoğdu, CHP geçmişinde kaçak villalar ve terör örgütüne açık destek veren hendekçi akademisyenler için para toplamasıyla tanınmıştı.

Yerel seçimlere yaklaşık 50 gün kala CHP’nin İstanbul ilçe adayları netleşti. CHP Genel Başkanı Özgür Özel yer almadığı aday tanıtım toplantısında Ümraniye Belediyesi adaylığı için Aykut Erdoğdu’nun ismi açıklandı. 2011 yılında CHP milletvekili seçilen ve dört dönem bu görevini sürdüren Aykut Erdoğdu‘nun Ümraniye’den aday gösterilmesinin partideki tartışmaları alevlendireceği öngörülüyor.

KAÇAĞA MÜHÜR

Aykut Erdoğdu’nun CHP Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemde İzmir’in Çeşme ilçesindeki bir siteden satın aldığı villası, site yönetiminin kararlarına aykırı eklentiler yapıldığı ve planlara göre inşa edilmediği gerekçesiyle belediye tarafından mühürlenmişti.

Site sakinleri, villanın belirlediği plan dahilinde inşaat projesinin yürütülmediğini, balkonun içeri alınarak 90 cm eklentinin yapıldığını, binanın arka tarafına bir odanın daha yaptırıldığını öne sürmüştü. 2019 yılında yapılan incelemelerin ardından Erdoğdu’ya ait villa, Çeşme Belediyesi tarafından mühürlenmiş ve inşaatı durdurulmuştu.

LÜKS VİLLADA KAÇAK YAPILAŞMAYA GİTTİ

Villadaki kaçak bölümler için yıkım kararı çıkarılması üzerine Aykut Erdoğdu tuhaf bir hamle yapmıştı.

Erdoğdu, kameralar kayıttayken eline aldığı balyozla kaçak yapıyı yıkmıştı. 

Bugün Ümraniye Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Erdoğdu, sitedeki diğer villalarda da kaçak yapılaşmanın olduğunu dile getirerek kendisini aklamaya çalışmıştı.

İSKANI OLMAYAN EVİ ALDI

CHP’nin belediye başkan adayı olarak ilan ettiği Aykut Erdoğdu‘nun kaçak yapılarla ilgili tek skandalı villa ile de sınırlı kalmadı. Erdoğdu, 2021 yılında da Kadıköy Moda’da muhteşem deniz manzaralı bir dubleks daire satın aldı. İskânı olmayan 6 katlı binanın en üst katında bulunan 175 metrekarelik dubleks dairenin kayıtlarda ‘arsa’ olarak göründüğü ortaya çıktı.

Erdoğdu’nun satın aldığı Kadıköy‘deki lüks binanın onaylı projesine aykırı imalatlar yapıldığı için iskân alınamadığı öğrenildi. Erdoğdu’nun o dönem  belediyeye verilen emlak beyanında arsa olarak görünen iskânsız lüks dairesi için sık sık Kadıköy Belediyesi’ne gittiği ve iskan almaya çalıştığı belirlenmişti.

REZALET SONRASI İSTİFA ETTİ, ÖZGÜR ÖZEL SEÇİLİNCE GERİ DÖNDÜ

Haziran 2022’de CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ile CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Avukat Tuba Torun’un evlenmesinin ardından Erdoğdu’nun boşandığı eşi Özge Erdoğdu bomba ses kayıtları yayınladı.

Karıştığı büyük skandal sonrası partiden istifa etmek zorunda kalan Aykut Erdoğdu CHP’ye geri döndü.

“LİYAKATSİZLİK” İTİRAFLARI

Paylaşılan ses kaydında Erdoğdu’nun şu ifadeleri yer alıyordu:

Erdoğdu’nun telefon kayıtlarında CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu şuan evli olduğu Tuba Torun’un Parti Meclisi üyesi olabilmesi için Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile görüştüğünü itiraf etti.

Bu ifadeler ‘liyakat’ tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. 2020’de 36. Olağan Kurultay gerçekleştirildiğinde Aykut Erdoğdu Parti Meclisi listesinde vardı ancak yeterli oy almasına rağmen ‘cinsiyet’ kotasına takılarak parti meclisine girememişti. Parti Meclisi üyesi olmasını istediği Tuba Torun ise Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer almamasına rağmen listeyi delerek parti meclisi üyeliğine seçilmişti.

İSTİFA ETMİŞLERDİ

Yaşananlar sonrası Erdoğdu ve Torun CHP’den istifa etmişti. CHP’den yapılan açıklamada, “Sayın Genel Başkanımız, yaşanan süreç ile ilgili kararı, kendi takdirlerine bırakmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendileri üzerinden yıpratılmaması amacıyla bu kararı aldıklarını bildirdiler” ifadelerine yer verilmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir