Toprakta Gördüğü Çukurları Ayı Yuvası Sandı: İçine Girince Bambaşka Bir Dünya Gördü

İngiltere’nin birçok farklı şehrini gezerek doğa fotoğrafçılığı yapan Michael Scott, keşif yürüyüşü esnasında oldukça büyük çukurları fark etti. Başlangıçta ayı yuvalarına benzeyen bu çukurları ürkek bir şekilde inceleyen fotoğrafçı, toprağın altındaki oyuklardan vahşi bir ayının çıkma ihtimaline karşılık ürkek davranışlar sergiledi.

Sabah’ın haberine göre; Scott, deliklerin içerisine adım atma cesareti gösterdiğinde kendisini hayatının en görkemli manzarası karşıladı. Tamamen tesadüf eseri bulduğu yere ait görüntüler dünyadaki doğa fotoğrafçılarını ayağa kaldıracak türdendi.

İBADETLERİ YASAKLAN BİR MEZHEP TARAFINDAN YAPILDI

Sıradan bir hayvan yuvası sandığı deliğin içerisinden oldukça dar ve uzun bir girişi olan mağara ile bağlantı olduğunu fark eden fotoğrafçı, ilerlemeye devam ettiğinde bu küçük mağaranın aslında ibadet edilmesine izin verilmeyen gizli bir dini mezhep tarafından yapıldığını fark etti.

Dışarıdan oldukça sıradan bir yabani hayvan barınağı olarak görülen bu tünel, başlangıçta da klasik mağaraları andırdığı için yıllar boyunca dışarıdan gelebilecek ziyaretçiler için ‘ilgi çekici’ görülmemiş ve sonuna kadar ziyaret edilmemişti.

Mağaranın sonuna kadar yürüyen Scott, nihayetinde kendisini bambaşka bir dünyanın karşıladığını fark etmesiyle birlikte fotoğraf makinesine sarıldı.

Uzun yıllar boyunca korunan bu ibadethane, günümüze kadar hiçbir bozulmaya uğramadan gelebilmişti. Burayı yıllar sonra keşfeten ilk insan olan genç fotoğrafçı, gördüğü inanılmaz olayı, fotoğraf makinesiyle ölümsüzleştirdi. Bu kareleri sosyal medyadan paylaşan ve yaşadığı olayı anlatan doğa fotoğrafçısı görenleri şoke etti.

40 KATLI BİR GÖKDELENİN SIĞACAĞI KADAR BÜYÜK

İçine kırk katlı bir gökdelenin sığabileceği büyüklükteki mağaranın etrafı ormanlarla çevrili. Annamite dağları boyunca uzanan “Son Doong” birbirine bağlı 150 büyük mağaradan oluşuyor ve henüz tamamı gezilmedi.

Yapılan lazer ölçümlerine göre 200 metre yüksekliğinde, 150 metre genişliğindedir. Mağaraya ulaşmak için Ho Chi Minh City otobanının bir noktasında araçtan inip ormanın içinde 10 kilometre yürünmesi gerekiyor.

Mağaranın tam adı “Hang Son Doong” ve bu yerel dilde “Dağ Nehri Mağarası” anlamına geliyor. Mağara sisteminin içinde göl, yağmur ormanı, plaj ve hayvanlar bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir