İşgalci İsrail’in saldırılarında Gazze Şeridi’nde 238 okul zarar gördü 60’ı tamamen hizmet dışı kaldı

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına ilişkin bilgi verdi.

İsrail’in bölgedeki sivil yerleşim alanlarını, okulları, hastaneleri hedef almaya devam ettiğini belirten

Maruf, saldırılarda 238 okulun zarar gördüğünü, bunlardan 60’ının hizmet dışı kaldığını söyledi.

İsrail’in ibadethaneleri de vurduğunu hatırlatan Maruf, 67 caminin tamamen yıkıldığını, 145 cami ve 3 kilisenin de zarar gördüğünü aktardı. Maruf ayrıca İsrail saldırılarında 88 hükümet tesisinin yıkıldığını ifade etti.

Saldırılar nedeniyle Gazze Şeridi’nde tarım sektörünün doğrudan kaybının 170 milyon doları bulduğunu söyleyen Maruf, İsrail’in bölgedeki 45 bin dönümlük tarım alanının yüzde 25’ini buldozerlerle yok ettiği bilgisini verdi.

“3 binden fazla çocuk onkoloji ve diyaliz hizmetlerinden mahrum kalacak”

Filistinli yetkili, İsrail ordusunun sağlık kuruluşlarını hedef alması sonucu bölgede çok sayıda hastanenin hizmet dışı kaldığını vurguladı.

Maruf, “Önceki saatlerde psikiyatri hastaneleri, Nasr Çocuk Hastanesi ve Rantisi İhtisas Çocuk Hastanesi de hizmet dışı kaldı. Bu da on binlercesi çocuk olmak üzere yüz binlerce kişinin doğrudan zarar görmesine yol açtı.” dedi.

İsrail saldırıları sonucu 18 hastane ve 46 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığını aktaran Maruf, “3 binden fazla çocuk sadece onkoloji ve diyaliz hizmetlerinden mahrum kalacak.” ifadelerini kullandı.

Maruf, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırıları nedeniyle 50 bin hamile kadının bir ayı aşkın süredir bakım ve takipten mahrum kaldığını aktardı.

Filistin halkının, yardımlardan daha çok “soykırımla insani bir şekilde baş edebilecek küresel vicdanın hakim olmasına” ihtiyacı olduğunu vurgulayan Maruf, “Olağanüstü Arap Zirvesi öncesi şunu gündeme getiriyoruz. Arapların bir araya gelerek Refah Sınır Kapısı’nı kalıcı olarak açmasını umuyoruz. Bu, işgalcilerin iznini bekleyen yardım konvoylarını bölgeye ulaştırılması konusunda Filistin halkının asgari talebidir.” dedi.

Gazze Şeridi’nde 40 bin konut tamamen yıkıldı

Ayrıca Gazze’deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana aralıksız sürdürdüğü bombardıman sonucunda konutların yüzde 50’sinden fazlasının hasar görürken, 40 bin konut da tamamen yıkıldı.

İsrail, saldırıların başından bu yana Gazze Şeridi’nde kilometrekare başına yaklaşık 87 ton olmak üzere 32 bin tondan fazla patlayıcı ve 13 binden fazla bomba kullandı.

Gazze Şeridi’ndeki binalara verilen hasarın 2 milyar dolar, altyapı hasarının ise yaklaşık 1 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir