Fed Başkan Yardımcısı Jefferson’dan faiz yorumu

Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, enflasyon oranı çok yüksek kalsa da ABD Hazine tahvil getirilerindeki artışın ekonomi üzerinde potansiyel bir kısıtlama olarak izlediğini söyledi.

Jefferson, Pazartesi günü Dallas’ta düzenlenen Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği konferansında yaptığı konuşmada, “yeterince sıkılaştırmama riskini, politikanın çok kısıtlayıcı olması riskine karşı dengelememiz gereken hassas bir risk yönetimi dönemindeyiz. Yüksek tahvil getirileri yoluyla finansal koşullardaki sıkılaşmanın farkında olmaya, bunu aklında tutmaya devam edeceğini” dedi.

Gösterge federal fon faiz oranını geçtiğimiz bir buçuk yılda yüzde beş puandan fazla artırdıktan sonra, yetkililerin çoğunluğunun Eylül politika toplantısında 2023 sonuna kadar çeyrek puanlık bir artış daha yapmanın uygun olacağını öngördü.

ABD hükümetinin 10 yıllık tahvil getirileri Eylül toplantısından bu yana yaklaşık 40 baz puan arttı. Aralarında San Francisco’dan Mary Daly ve Dallas’tan Lorie Logan’ın da bulunduğu Fed yetkilileri, son dönemde finansal koşullardaki sıkılaşmanın ek faiz artışlarının yerini alabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir