Bakan Vedat Işıkhan açıkladı: 2024 için asgari ücret net 17 bin 2 lira oldu

T24 Haber Merkezi

Asgari ücret 2024’ün tespiti için Beştepe’de yapılan üçüncü toplantı sona erdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretle ilgili açıklama yapıyor. Işıkhan, asgari ücretin, 1 Ocak 2024’ten geçerli olmak üzere, 700 lirası asgari ücret desteği olmak üzere net 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Toplumun tamamını ilgilendiren yeni asgari ücretle ilgili geri sayıma geçildi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret zammını konuşmak üzere işçi, işveren ve hükûmet temsilcilerini Beştepe’de bir araya geldi. Bakan Işıkhan, toplantının ardından asgari ücretle ilgili açıklama yapıyor.

Vedat Işıkhan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Komisyonun nihai hedefleri tüm tarafların görüş, talep ve mevcut ekonomik koşulları gözeterek asgari ücreti belirlemek. Öncelikle bu süreci olumlu ve makul yaklaşımlarıyla ortak bir mutabakat zemininde yürüten tüm paydaşlara, sayın Ergün Atalay’a, Özgür Burak Akkol’a ve komisyon üyelerimize teşekkür ediyorum.

Burada bir asgari ücret alt sınırının belirlemesi yanı sıra toplumsal mutabakata katkı sağlayacak her türlü yapıcı yaklaşımın sergilenmesini de son derece önemli buluyorum. Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme kararlılığımıza liderlik eden Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum.

700 lirası asgari ücret desteği olmak üzere 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak net asgari ücreti 17 bin 2 lira olarak belirlemiş bulunuyoruz. Temmuz ayına göre artış yüzde 49, ocak ayına göre yüzde 100 oldu. Yeni miktarla çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzü bir kez daha yerine getirmiş olmanın memnuniyeti içerisindeyiz.

Atalay: Talebimiz 18 bin liraydı

Ergün Atalay ise yaptığı konuşmada, “27 gündür süren bir süreç. Biz Türk-İş olarak bugüne kadar resmi bir rakam söylemedik. İki saat önce ifade ettik. Talebimiz 18 bin liraydı ve yılda iki kere müzakerenin yapılmasıydı. Maalesef fiyat artışları ortada. Ama anlaşılan sayın bakanımızın ve işveren temsilcilerimizin anlaştığı rakam 17 bin lira” dedi.

Ne olmuştu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay‘la Türk-İş Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası açıklama yapan Işıkhan, “Asgari ücrete dair istişareler devam ediyor. Netleşince duyuracağız” demişti.

TIKLAYIN – TÜRK-İŞ Başkanı Atalay: Rakamı şimdi söyleyeceğiz, uzlaşırsak masada otururuz

Ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret zammını konuşmak üzere işçi, işveren ve hükûmet temsilcilerini Beştepe’de bir araya geldi. 

TIKLAYIN – Erdoğan, tarafları davet etti: Beştepe’de asgari ücret toplantısı!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 11 Aralık, ikinci toplantısını ise 18 Aralık’ta gerçekleştirmişti. Toplantılar sonrası yapılan açıklamalarda herhangi bir zam oranı telaffuz edilmemişti.

Tespit için Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun normal koşullarda dört toplantı yapması gerekiyor. Ancak uzlaşmaya varılması halinde asgari ücret daha az toplantı ile de belirlenebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir