Anne adayları yeni yıl sofranızı hazırlarken dikkat !

Hiç şüphesiz kalabalık sofraların kurulduğu ve haliyle de çeşit çeşit yiyeceklerin olduğu yeni yıl sofrasında kaçamak yapmak itiraf edelimki hepimizin en büyük keyfi. Bütün bir yılın stresini; dostlarla, şarkılarla, bol sohbetle ve ağzımızı tatlandıracak tatlılarla atma isteğimiz çok doğal ama bu yıl sizin için diğerlerinden biraz farklı. Çünkü yeni bir yıla artık iki kişilik bir bedenle giriyorsunuz ve haliyle biraz daha özenli ve dikkatli olmanız gerekiyor. Yılbaşı gibi özel günlerde de sağlıklı beslenmeyi sürdürmeniz büyük önem taşıyor. Her hamilelik farklıdır ve bireysel ihtiyaçlara göre beslenme değişse de yılbaşı öncesinde ve sırasında gebeler için beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Peki nedir bunlar? Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Safiye Keskin yanıtladı.
 
Yeni yıl geldi çattı. Yılbaşı, büyük sofralar etrafında aile ve sevdiklerimizle birlikte güzel anılar biriktirme zamanıdır. Tabi ki ailenin yeni üyesini bekleyen gebeler için de bu dönem daha anlamlı ve özel olacaktır. Gebelik başlı başına bir kadının hayatındaki en özel ve heyecan verici dönemlerden biridir. Hem anne adayının sağlığının hem de bebeğin gelişiminin şekillendiği dönem olduğundan bu dönemde sağlıklı beslenme kritik rol oynar. Yılbaşı gibi özel günlerde de sağlıklı beslenmenin sürdürülmesi büyük önem taşır. Her hamilelik farklıdır ve bireysel ihtiyaçlara göre beslenme değişse de yılbaşı öncesinde ve sırasında gebeler için beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Dengeli Beslenme
 
Yılbaşı sofralarında tüm besin öğelerini içeren dengeli bir menü planlamak önemlidir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve mineralleri içeren bir yemek seçimi, hem anne hem de bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur.

  • Proteinler: Et, tavuk, balık, yumurta, peynir, kuru baklagiller gibi kaliteli protein kaynaklarına öncelik verilmelidir.
  • Karbonhidratlar: Tam tahıl ürünleri, sebzeler ve meyveler gibi sağlıklı karbonhidratlara odaklanılmalıdır.
  • Yağlar: Sağlıklı yağlar içeren avokado, zeytinyağı, ceviz, fındık, badem gibi besinlere yer verilmelidir.

Yeterli Protein Alımı

Hamilelikte anne ve bebeğin doku gelişimi, immün sistem desteği, vücutta oksijenin taşınması ve bebeğin hücresel gelişimi için temel bir yapıtaşıdır. Bu sebeple gebelik döneminde protein ihtiyacı artmaktadır. Et, tavuk, balık, yumurta, süt ürünleri ve kuru baklagiller gibi protein kaynaklarından yeterli miktarda tüketmelidir.

Folik Asit ve Demir İçeren Yiyecekler

Folik asit ve demir, hamilelikte önemli olan iki vitamin ve mineraldir. Folik asit bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için, demir ise anemi gelişme riskini azaltmak ve yeterli oksijen taşınması için gereklidir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıl ürünleri, kırmızı et ve kuru meyveler önemli folik asit ve demir kaynaklarıdır. Yılbaşı menüsünde bu tür besinlere yer verilmelidir.

Sıvı Alımı

Gebelik döneminde böbrek işlevlerinde ve kan hacmindeki artış nedeniyle aynı zamanda ödem, kabızlık, idrar yollar enfeksiyonu riskini azaltmak için sıvı ihtiyacı artar. Gebelikte artan sıvı ihtiyacını karşılamak için yeterli su içmek önemlidir. Yeterli su tüketimi ile beraber taze meyve suları, süt ve bitki çayları da tercih edilebilir.

C Vitamini Kaynakları

C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Yılbaşı menüsünde taze meyve ve sebzeleri içeren bir salata veya meyve tabağı eklemek iyi bir seçenektir.

Ölçülü Tatlı Tüketimi

Eğer tatlının tamamen sınırlandırması gereken gestasyonel diyabet gibi bir sağlık problemi yoksa porsiyonlara dikkat ederek tatlı tüketilebilir. Şekerli ve şerbetli tatlılar yerine meyve ve sütlü tatlılar gibi daha sağlıklı alternatifler tercih edilebilir.

Kaçınılması Gereken Besinler

  • Çiğ veya az pişmiş et, yumurta ve deniz ürünlerinden kaçınılmalıdır.
  • Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri tüketmemeye özen gösterilmelidir.
  • Kafein ve alkol tüketimini sınırlandırılmalıdır.

Sonuç olarak, bu süreçteki beslenme sadece bir görev değil aynı zamanda bebeğe bir sevgi ifadesidir. Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesine katkıda bulunmak ve annenin de bu sürecin tadını çıkarması için güzel bir fırsat. Yılbaşında da sağlıklı beslenmeyi sürdürmek bu güzel anıları olumlu bir enerjiyle geçirmek açısından önemlidir. Herkese sağlıklı, mutlu ve umut dolu bir yılbaşı ve yeni yılın tüm anne ve bebeklere sağlık, huzur ve sevgi getirmesini dilerim. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir