ABD Kongresi son dakika anlaşmasıyla hükümetin kapanmasını önledi

ABD Başkanı Joe Biden’ın 2023 mali yılının bitimine 1 saatten az kala federal hükümete 45 günlük finansman sağlayacak tasarıyı imzalamasıyla, hükümetin kapanmasının önüne geçildi. Tasarı, Cumhuriyetçilerin hakimiyetindeki Temsilciler Meclisi’nde 91’e karşı 335 oyla kabul edilmiş, demokratların çoğunlukta olduğu Senato’dan da 9 ret oyuna karşı 88 kabul oyuyla geçmişti. Söz konusu tasarı, 17 Kasım’a kadar federal kurumlara ödenek sağlarken, Kongre’de 2024 mali yılı bütçesi üzerinde anlaşmaya varılması için zaman tanıyacak. Bir kapanma, hükümetin 4 milyon çalışanının çoğunun – çalışsınlar ya da çalışmasınlar – maaş alamayacağı ve ayrıca Ulusal Parklardan mali düzenleyicilere kadar bir dizi federal hizmetin durdurulacağı anlamına geliyordu.

BIDEN: BAŞTA BU DURUMA DÜŞMEMELİYDİK

Demokrat Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer oylamanın ardından yaptığı açıklamada “Amerikan halkı rahat bir nefes alabilir: bu gece hükümet kapanmayacak. Demokratlar başından beri hükümetin kapanmasını engelleyecek tek çözümün iki partili olmak olduğunu söylediler ve Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy’nin nihayet mesajımıza kulak vermesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Biden, federal hükümetin son 10 yıldaki dördüncü kısmi kapanmasını önleyecek tasarının Kongre’den geçmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Temsilciler Meclisi ve Senato’daki iki partili çoğunluğun “milyonlarca çalışkan Amerikalıya gereksiz acı verecek gereksiz bir krizin” önlenmesi için hükümetin açık tutulması yönünde oy kullandığını söyledi. Onaylanan tasarının muvazzaf askerlere ödeme yapılmaya devam edilmesini, yolcuların havaalanındaki gecikmelerden kurtulmasını, milyonlarca kadın ve çocuğun hayati önem taşıyan beslenme yardımına erişmeye devam etmesini ve çok daha fazlasını güvence altına aldığını vurgulayan Biden, bunun “ABD’liler için iyi bir haber olduğunu” belirtti. Biden, en başından bu duruma düşülmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Sadece birkaç ay önce, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ve ben, tam olarak bu türden üretilmiş krizlerden kaçınmak için bir bütçe anlaşmasına vardık. Haftalarca Temsilciler Meclisi’ndeki aşırılık yanlısı Cumhuriyetçiler, milyonlarca Amerikalı için yıkıcı olabilecek ciddi kesintiler talep ederek bu anlaşmadan çekilmeye çalıştı. Başarısız oldular” ifadelerini kullandı.

‘UKRAYNA’YA DESTEĞİN EKSİNTİYE UĞRAMASINA İZİN VEREMEYİZ’

Ancak milletvekillerinin çoğunluğu kapanmayı önlemek isterken, aşırı sağcı Cumhuriyetçi grubun temel taleplerinden biri olan Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savunması için ABD’nin daha fazla fon sağlamaması tasarıya yansıtıldı. McCarthy ile Kongre’nin ezici çoğunluğunun Ukrayna’ya olan desteklerinde kararlı olsa da varılan anlaşmada bu desteğin devamını sağlayacak yeni bir finansman bulunmadığına değinen Biden, “Amerika’nın Ukrayna’ya verdiği desteğin kesintiye uğramasına hiçbir şekilde izin veremeyiz” dedi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da yazılı açıklamasında, hükümetin “pervasız ve gereksiz” kapanmasını önlemek için harekete geçmesi nedeniyle Kongre’yi tebrik ettiğini belirtti. Ülkenin son 2,5 yılda kayda değer bir ekonomik ilerleme kaydettiğini vurgulayan Yellen, “Ekonomik ilerlememizi tehlikeli siyasi saldırganlıkla tehlikeye atmak yerine desteklemek için çalışmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

KREDİ KAYGILARI

Artı Gerçek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir