İbrahim Kahveci: “Seçim sonrası resmi faizleri 30’ların üzerine çıkartırız” mesajları veriliyor

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın piyasalara Mehmet Şimşek ve Lütfi Elvan isimleriyle mesaj verdiğini belirterek, “Ne oldu da “Bütün dünya faiz artırarak yanlış yapıyor, bizim doğru yaptığımız anlaşılacak” noktasından çark edildi? Ne oldu ‘Heterodoks’ politikalara…? Ne oldu da birden ‘Ortodoks’ politikalar akıllara geldi?” diye yazdı.

Türkiye’nin “yeni ekonomik modeli” ile cari açığın 60 milyar dolara ulaştığını, dolara ödenen faizin yüzde 10’lar seviyesinde olduğunu kaydeden Kahveci, “Dolar bulamıyorsak dolara olan ihtiyacı azaltmak zorundayız. Yani kemerler sıkılacak. Bu ne demek: Faizler artırılacak.

Zaten son 1 aydır faizlerde sınırlar kaldırıldı. Hem TL mevduat faizlerinde yüzde 35,0’ler görüldü hem de KKM’de faiz üst sınırı bitirildi. Sabredin az kaldı deniliyor… Faizler şimdilik piyasada yükseltiliyor ama seçim sonrası resmi faizleri de 30’ların üzerine çıkartırız mesajları veriliyor. Ama bu mesaj üstü örtülü veriliyor..” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir