Ekonomim yazarı Aktaş: KKM’yi tasfiye etme aşamasında dövizin artmayacağı algısını oluşturmak en temel şart

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, kur korumalı mevduatın (KKM) her hafta rekorlar kırdığına dikkat çekerek Millet İttifakı’nın seçimleri kazanması durumunda KKM’yi tasfiye edebilmesinin zorluğunun her geçen gün daha da arttığına dikkat çekti.

Aktaş, Cumhur İttifakı’nın ise böyle bir planı olmadığını yazdı.

Aktaş, şu ifadeleri kullandı:

“Son olarak 1.6 trilyona ulaşan bu hesaplar ne kadar büyürse tasfiyede yaşanacak sorun da o kadar artacak. Tabii ki bitiş sırasındaki genel ekonomik tablo ve beklentiler de büyük önem taşıyor. Tasfiye döneminde kurun çok fazla artmayacağı beklentisini oluşturmak gerekiyor. KKM’den çıkacak paranın ancak bu sayede dövize gitmesi önlenebilir. Aksini düşünmek bile korkunç! Seçime kadar bu hızda artışla 1.8 trilyon liraya çıkacak KKM bir yıla yayılarak tasfiye edilmek istense bile her ay ortalama 150 milyar lira dövize koşmaya hazır bir şekilde piyasaya verilecek demektir. İşte bu yüzden kur artışı beklentisinin kırılması şart. Zaten kurun artma eğilimi içinde olduğu bir dönemde bu tasfiye de yapılamaz.”

KKM büyüklüğü 10 Mart haftasına 26 milyar TL daha artarak 1,6 trilyon TL’yi aşmıştı. Böylece KKM büyüklüğü, geçen hafta kırdığı rekoru yeniden kırmış oldu.

Yazının tamamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir