Destekleyen de Var Felaket Olarak Gören de! İngiltere Genetiği Değiştirilmiş Mahsullerin Ticaretini Yapacak

Merhabalar. Genetiği değiştirilmiş mahsuller dünya ülkelerinin protokol ya da yasalarla kontrol altına aldığı bir gerçek. Buna izin veren, sınırlayan ya da reddeden hükümetler var. İngiltere de bir yasa değişikliğiyle genetiği değiştirilmiş mahsuller yetiştirmenin önünü açanlardan. 

Detaylar içerikte!

İngiltere’de genetiği değiştirilmiş mahsuller yasalarda yapılan değişikliğin ardından artık ticari olarak geliştirilebilecek. Buna neden olarak gösterilen ise iklim değişikliği yüzünden daha dayanıklı mahsullere olan ihtiyacın artması.

İngiltere’de bunu teknolojik bir gelişme olarak görüp destekleyen de var; değişikliğin gıda üretimine ve çevreye felaket getireceğini söyleyen eleştirmenler de.

Yeni yasa, genetiği değiştirilmiş çiftlik hayvanlarının geliştirilmesine de kapı açıyor. Bunun yanı sıra İskoç, Galler ve Kuzey İrlanda hükümetleri, gen düzenlemenin ticari kullanımına izin vermedi.

GDO’lu mahsullerin ticari gelişimi AB yasası kapsamında kısıtlanırken Brexit yani İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla Westminster hükümeti yeni teknolojinin kurallarını gevşetmeye başladı.

Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı’nın baş bilimsel danışmanı Prof. Gideon Henderson, yeni kuralların daha iyi gıda üretimine yol açacağını ve İngiltere’ye iş ve yatırım getireceğini söylüyor.

Henderson, “Artık laboratuvarda geliştirilen hassas yetiştirme teknolojisini kullanabilir ve daha iyi mahsuller yetiştirebilmek ve onları daha kolay pazara sunabilmek için tarlalara götürebiliriz. Böylece hem Birleşik Krallık’ta hem de küresel olarak tarımda sürdürülebilirlik sağlayabiliriz.” açıklamasında bulundu.

Bir Galler Hükümeti sözcüsü, bunun “Galler için kaçınılmaz sonuçlar” yaratacağını ve kanunlarımızın gerektirdiği izinler olmadan burada pazarlanabileceğini dedi.

İskoç hükümetinin ise bu konuda uzun süredir bir muhalefeti var ve AB ile aynı çizgide kalmak istiyor. Kuzey İrlanda hükümeti ise Avrupa’da genetiği değiştirilmiş mahsulleri de kapsayan GDO’lu mahsullerin tanımına ilişkin kurallara uymasını gerektiren ve AB ile müzakere edilen protokolü takip ediyor.

Bununla birlikte, İngiltere’deki bazı bitki yetiştiricileri arasında gen düzenlemenin kullanımına yönelik bir coşku var. Ulusal Tarımsal Botanik Enstitüsü, yüz yılı aşkın bir süredir Birleşik Krallık çiftçileri için yeni ürün çeşitleri yetiştiriyor.

Laboratuvarın başkanı Profesör Mario Caccamo, iklim değişikliği nedeniyle İngiltere’nin daha sıcak ve daha kuru koşullarda iyi büyüyebilecek yeni çeşitler geliştirmesi gerektiğini dile getirdi ve nüfusun artış oranına bakıldığında geleneksel yöntemlerin ülkeyi geride bıraktığını ifade etti.

Profesör, “Tahminler, mahsulleri nasıl iyileştirebileceğimiz konusunda acele etmemiz gerektiğini söylüyor; aksi takdirde dünyayı beslemek için mücadele edeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir